Sadržaj

Kreiranje novih stranica

Namespace

Svakom studentu na wikiju je stvoren namespace “studenti/ime_prezime”. Pojam namespace konceptualno odgovara pojmu direktorija ili mape na računalu. Radi jednostavnosti, u daljnjem tekstu će se pretpostaviti da razrađujemo primjer studenta Ivana Horvata. Namespaceu možete pristupiti klikom na Sitemap tipku na dnu stranice.

U namespaceu Ivana Horvata nalazi se početna stranica studenta pod nazivom “ih_start” (inicijali). Svoju početnu stranicu imate pravo uređivati klikom na “Edit” (uređujete određeni odlomak na stranici) ili “Edit this page” (uređujete cijelu stranicu).

Kako bi efikasno uređivali svoju početnu stranicu korisno je proučiti sintaksu wikija.

Kreiranje novih stranica

U svom namespaceu imate pravo stvarati i brisati nove stranice. Njih možete otvarati kako bi sadržaj učinili preglednijim ili iz drugih pobuda. Da bi otvorili novu stranicu potrebno je napraviti link na nju te potom klikom na link uredite njen sadržaj. Sintaksa linka je sljedeća:

[[adresa:ime_stranice|Ime linka]]

Adresa se odnosi na ime namespacea u kojem stvarate stranicu. Jednako kao i kada kreirate direktorije na vlastitom računalu, ako se trenutno nalazite u namespaceu “studenti/ivan_horvat” taj dio možete izostaviti i link zadati kao:

[[ime_stranice|Ime linka]]

pri čemu ćete kreirati novu stranicu pod naslovom “Ime stranice” koja će se (nakon što na nju stavite bilo kakav sadržaj) nalaziti u direktoriju “studenti/ivan_horvat”.

Brisanje novih stranica

Da bi obrisali neku stranicu dovoljno je obrisati njen sadržaj. Ako se još negdje na drugim stranicama javlja link na obrisanu stranicu on će se zacrvenit kako bi sugerirao da linkana stranica više ne postoji.

Kreiranje novih namespaceova

U svom glavnom namespaceu, npr. “studenti/ivan_horvat” možete definirati i nove namespaceove (poddirektorije). Pobude iz kojih bi željeli kreirati nove namespaceove uglavnom odgovaraju pobudama iz kojih sadržaje na vlastitom računalu grupirate u direktorije i poddirektorije.

Za razliku od direktorija na računalu, namespaceovi postoje samo dok se u njima nalazi bar jedna stranica. Oni automatski nastaju i nestaju kako se definiraju stranice u njima.

Primjerice, neka se Ivan Horvat u svom seminaru bavi sistematizacijom vrsta piva. U svom glavnom namespaceu on može dodati niz stranica sa opisima različitih piva tako da na svojoj stranici “ih_start” definira niz linkova:

 [ozujsko|Ožujsko pivo]
 [tomek|Tomislav]
 [k_plus|K plus pivo]
 [loevenbrau|Loewenbrau]
 

Nakon što klikom na link Ivan uredi sadržaj ovih stranica, sve one će se, uz postojeću ih_start stranicu, pojaviti u njegovom namespaceu “studenti/ivan_horvat”.

Ipak, Ivan piva može razvrstati kako bi se lakše mogao snaći između njih. To može učiniti korištenjem namespaceova tako da svako pivo svrsta u odgovarajući namespace (podfolder):

 [lager:Ozujsko|Ožujsko pivo]
 [crno:Tomek|Tomislav]
 [lager:k_plus|K plus pivo]
 [lager:loevenbrau|Loewenbrau]

Kada Ivan uredi sadržaj ovih stranica, u namespaceu studenti/ih_start pojaviti će, uz stranicu ih_start namespaceovi lager i crno, unutar kojih će biti raspoređene stranice kako je definirano.

Relativne i apsolutne adrese

Slično kao i kod biranja podfoldera na računalu, lokaciju novog namespacea možete zadati relativno ili apsolutno. Dakle, ako Ivan Horvat na stranici ih_start stavi link oblika:

 [[piva:moja_piva:moja_omiljena_piva|Moja omiljena piva]]
 

ta stranica biti će kreirana u namespaceu piva/moja_piva, koji će biti smješten u trenutni direktorij (studenti/ivan_horvat). Ipak, ako Ivan sa stranice Moja omiljena piva želi linkati natrag na svoju glavnu stranicu, Ivan može iskoristiti relativan link (link u odnosu na namespace u kojem se trenutno nalazi), koji bi glasio

 [[::ih_start|Moja močetna stranica]] (dvotočka odgovara "cd .." naredbi kod baratanja s direktorijima)

ili apsolutnim linkom (link u odnosu na korijenski namespace)

 [[studenti:ih_start|Moja močetna stranica]] (odgovara apsolutnom pozicioniranju u direktorij "C:\Documents and Settings\...")
 

U vašim radovima molimo vas da koristite relativne linkove!