Ovo je stara izmjena dokumenta!
Na sastanku s mentorom i asistentima kolega Štoković i ja smo dobili zadatak zajedno obraditi temu plugina za browsere. Kao primjer je bio zadan plugin koji ispisuje opis i značenje riječi pri prelasku miša preko riječi.
Proučiti kako se rade pluginovi te što se sve može s njima postići i ostvariti.
Proučio kako se rade ekstenzije za browsere, tj. specifično za Google Chrome. Budući da je potrebno znanje Javascript-a i HTML-a za razvoj pluginova sam poradio i na tome jer se nisam prije susretao s tim programskim jezicima. Napravio dva jednostavna plugina za Google Chrome od kojih je jedan za izbor boje pozadine trenutne web stranice, a drugi za zamjenu svih pojava neke riječi ili izraza koju korisnik sam odabere nekom također proizvoljnom riječi ili izrazom na trenutno otvorenoj web stranici.
Proučiti kako napraviti kompleksnije ekstenzije kao npr. riječnik koji čita iz neke datoteke ili iz nekog drugog izvora te traži riječ nad kojom se nalazi miš.
Proučio razlike u razvoju ekstenzija Firefox-a i Google Chrome-a.
Glavna datoteka:
Dodavanje korisničkom sučelju browsera:
Sadržajne skripte (Content Scripts):
Pozadinski procesi i slanje poruka (Message Passing):
Kodiranje:
Debugiranje:
Na temelju kratkog istraživanja zaključio sam da je Chrome jednostavniji za korištenje te sam i ja sam korisnik Chrome-a zbog čega sam se opredijelio za razvoj ekstenzije za Google Chrome.
Učiti Javascript i HTML detaljnije kako bih bio spreman na sve potrebe razvoja ekstenzije.
Kod razvoja ekstenzije u pregledniku Google Chrome imamo opciju dodati iskočni prozor koji se aktivira klikom na ikonu desno od adresne trake kao na slici.
Za početak moramo napraviti datoteku s nastavkom .html i spremiti ju unutar direktorija u kojem su sve ostale datoteke koje definiraju našu ekstenziju. Zatim trebamo navesti novu datoteku koju smo nazvali npr. popup.html unutar manifest.json datoteke u kojoj se nalaze glavne odrednice naše ekstenzije.
{ "manifest_version":2, "browser_action": { "default_icon": "icon.png", "default_popup": "popup.html" }, "permissions": [ "activeTab", "storage" ] }
U navedenom isječku gledamo zadebljani dio koda. Pod default_icon navodimo puno ime slike za koju zelimo da bude zadana slika naše ekstenzije, a pod default_popup navodimo puno ime datoteke koju smo napravili za naš iskočni prozor. Slika koju smo izabrali će biti vidljiva pored adresne trake te će se na nju moći kliknuti što će izazvati otvaranje iskočnog prozora koji izgleda onako kako smo definirali u datoteci koju smo naveli pod default_popup. Budući da je izgled i funkcionalnost iskočnog prozora definirana html datotekom, uređujemo ga kao bilo koju drugu stranicu koju bi uređivali pomoću HTML-a.